MenuHomeOsiągnięciaDla rodzicówSzkołaNasze praceDla gimnazjalistyKontakt

 

........................................................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................................................................

[04.12.2014 r. MCH]

Socrates Comenius - Niemcy 2014

 

 

25 września 2014 roku wyruszyliśmy na wymianę  do Niemiec w ramach programu Socrates Comenius. Wylot z lotniska w Warszawie mieliśmy po południu,  na miejsce dotarliśmy z samego rana. Najpierw wylądowaliśmy w Monachium, a następnie polecieliśmy do Hamburga. Nasza podróż nie dobiegła jeszcze do końca. Mieliśmy bowiem zamieszkać u  niemieckich kolegów w Soltau . Gdy dotarliśmy na miejsce, byliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Po odebraniu bagaży udaliśmy się do ich domów.

 

Następnego dnia zaczęliśmy realizować program projektu. Pierwszym punktem  było  zwiedzanie szkoły.   Poznaliśmy również innych członków wymiany. Mieliśmy okazję zawrzeć nowe znajomości z przedstawicielami poszczególnych krajów. Po zwiedzaniu budynku udaliśmy się na program artystyczny, który przygotowali specjalnie dla nas uczniowie gimnazjum w Soltau.  Spektakl był przepiękny. Widać było ogromne zaangażowanie młodzieży i radość z tego, co robią.

 

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Hamburg. Przewodniczka   opowiadała nam ciekawostki dotyczące miasta, podziwialiśmy urokliwą architekturę, wrażenie robiła Katedra Mariacka z 1806 roku, która pierwotnie była siedzibą arcybiskupa Hamburga. Równie pięknie w  architekturę miasta wpisują pozostałe kościoły: św. Pawła, św. Michała i św. Jakuba . Hamburg jest również jednym z największych węzłów transportowych w Niemczech. Nie można zapominać, że to miasto portowe. Po udanej lekcji historii mieliśmy czas dla siebie. Popołudnie w Hamburgu minęło nam bardzo szybko. Drugą część dnia spędziliśmy z naszymi niemieckimi kolegami .

 

W niedzielę nadszedł najciekawszy punkt programu, czyli wycieczka do Heide Parku. Jednak zanim nastał czas szaleństw po najlepszych  rollercoasterach na świecie, mieliśmy okazję podziwiać piękne wrzosowiska.  Fioletowe połacie zachwyciły każdego z nas. Nie dziwi więc, że robiliśmy mnóstwo zdjęć. W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment. Jeździliśmy na takich kolejkach jak: Screm, Statua Wolności,  Limit czy Pustynny wyścig.

 

Ostatnią atrakcją, która była przewidziana w planach programu był wyjazd do miejscowych term. Wodne szaleństwa przyczyniły się do wielu zabawnych sytuacji z naszymi niemieckimi kolegami.

 

Podczas krótkiego pobytu w Niemczech zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i zabytków. Poznaliśmy zupełnie nam dotąd nieznane zwyczaje, tradycje oraz kulturę. Zawarliśmy nowe znajomości oraz podszkoliliśmy znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Żałujemy tylko, że nasza wymiana trwała tak krótko.  

 

Michalina Chmielowska

...........................................................................................................................

[21.04.2014 r. IT-Z]

Krótkie „dolce vita” na wyspie Procida

 

 

W dniach 20-25 marca odbyło się we Włoszech trzecie spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu Socrates Comenius. Wraz z delegacją nauczycieli wzięłyśmy w nim udział i my, czyli: Julia, Asia, Ala i Kasia.
 

Już od pierwszego dnia podróży rozpoczęły się nasze przygody. Okazało się, że bagaż jednej z nas zaginął
w drodze z Monachium do Włoch. Na szczęście nawet ta informacja nie potrafiła zepsuć nam świetnego humoru. Zaś po rejsie promem w końcu dotarłyśmy do celu, czyli na przepiękną wyspę Procida, która położona była kilka kilometrów od Neapolu.
W trakcie naszego pobytu miałyśmy okazję zwiedzić nie tylko Procidę, ale także urokliwe zakątki Neapolu oraz niedostępną dla zwyczajnych turystów wyspę Vivara.

 

Włoscy uczniowie zapewnili nam wiele różnych atrakcji na miejscu. Mogliśmy oglądać wspaniałą paradę kultury POP oraz wziąć udział w zajęciach artystycznych. Zwiedziłyśmy piękne, zabytkowe kościoły oraz muzeum ozdób wielkanocnych. Nie zabrakło nam również okazji na przekonanie się jak otwarci są ludzie z południa Europy. Ich gościnność nas urzekła.


Dni mijały nam szybko i nieubłaganie zbliżał się koniec naszej wycieczki. Wróciłyśmy pełne niezapomnianych wrażeń, na które złożyła się ogromna gościnność nauczyciel i uczniów, bogactwo kulturowe i przepiękne krajobrazy. Te cudowne przeżycia oraz nowa ilość energii pomogą nam w dalszych miesiącach nauki.


Julia Roman i Joanna Wrona
uczennice kl. II b

...........................................................................................................................

[25.02.2014 r. MB]

Relacja z niezapomnianej wizyty w Rumunii

 

W dniach 16-21 stycznia odbyło się w Rumunii drugie spotkanie szkół partnerskich w ramach projektu Socrates Comenius. Wraz z  delegacją nauczycieli wzięły w nim udział licealistki: Anna Błażuk, Emilia Sulik i Michalina Stachurska.  

Nasza rumuńska szkoła partnerska mieści się w mieście Câmpulung Moldovenesc, położonym w malowniczym regionie Bukowina, słynącym z XV i XVI-wiecznych  „malowanych klasztorów” wpisanych na światową listę UNESCO. 

Pobyt upłynął na ustalaniu kolejnych etapów pracy nad projektem, prezentacjach uczestniczących delegacji, spotkaniu
z dyrekcją szkoły i władzami miasta oraz na  rozmowach
z nauczycielami i uczniami, którzy zapoznali nas ze swoją szkołą. Tamtejsza placówka kształci uczniów w kierunku leśnictwa
i turystyki. Ma klasy o profilu łowieckim i wędkarskim, ale również klasy filologiczne kładące nacisk na naukę języków obcych. Uczniowie chętnie pokazywali nam swoje pracownie, przygotowali prezentację na temat Rumunii, przybliżającą walory geograficzne i kulturowe tego kraju oraz wspaniały program artystyczny, ściśle związany z tematem projektu - kulturą pop. Były piosenki, taniec oraz pokaz mody, podczas którego wszyscy doskonale się bawili. W Câmpulung został również rozstrzygnięty konkurs na oficjalne logo naszego projektu.
W tajnym głosowaniu zwyciężyło logo zaproponowane przez  szkołę gospodarzy.
 

Mieliśmy okazję poznać uroki Bukowiny. Zwiedziliśmy słynne klasztory, z których jeden, w Voronet, nazywany jest Kaplicą Sykstyńską Wschodu ze względu na imponujące malowidła na zewnątrz i wewnątrz cerkwi. W pamięci utkwiła nam wizyta w  muzeum malowanych jaj, warsztacie ceramicznym oraz atelier tkackim. Nasi rumuńscy partnerzy zorganizowali nam również przejażdżkę bryczkami przy wtórach orkiestry uczniowskiej oraz pokaz tańców regionalnych.  

Wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń,  na które złożyła się ogromna gościnność nauczycieli i uczniów, bogactwo kulturowe i przepiękne krajobrazy.

 

Małgorzata Bukowska

nauczyciel j. francuskiego

...........................................................................................................................

[03.11.2013 r. MB]

Konkurs na logo projektu „KULTURA POP W EUROPIE”

 

Serdecznie zapraszam uczniów gimnazjum i liceum do wzięcia udziału w konkursie na logo projektu Socrates Comenius.

Prace mogą być wykonane w dowolnej technice komputerowej. Motywem przewodnim jest kolor niebieski i temat projektu „Kultura pop w Europie.”

Projekty należy dostarczać do pana Grzegorza Kopańskiego, do 20 listopada.

Nagrodą dla autora zwycięskiej pracy będzie wyjazd na spotkanie nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich, a praca weźmie również udział w kolejnym, międzynarodowym etapie konkursu. Spośród logo wykonanych w siedmiu partnerskich szkołach zostanie wybrane jedno, będące później oficjalnym znakiem projektu.


Zachęcam do udziału w konkursie.

 

Małgorzata Bukowska
koordynator projektu

...........................................................................................................................

[23.09.2013 r. MB, WM]

 Comenius 2013 
- Poznajmy nasze partnerskie szkoły!
 

Przedstawiamy  partnerskie szkoły, z którymi będziemy wspólnie pracować nad projektem „Kultura pop
w Europie” (trzy z nich - w Rumunii, Włoszech
i Portugalii - nasi uczniowie będą mieli okazję odwiedzić już w tym roku szkolnym):
więcej >>

 

Małgorzata Bukowska i Wojciech Marciniak

koordynatorzy projektu

...........................................................................................................................

 

[08.01.2015 r. MB]

COMENIUSOWE MIKOŁAJKI

  

5 grudnia 2014 r. odbyły się w naszej szkole COMENIUSOWE MIKOŁAJKI. Chcieliśmy przybliżyć wszystkim uczniom oraz rodzicom projekt „Kultura pop w Europie”, który realizujemy wspólnie z sześcioma szkołami europejskimi w ramach programu Comenius.

Ubiegły rok obfitował w wiele projektowych zadań: zgromadziliśmy informacje na temat muzyki pop oraz sztuki pop-artu, stworzyliśmy blog tematyczny oraz wykonaliśmy makiety i plakaty związane z kulturą pop. Każda ze szkół partnerskich miała również za zadanie przygotowanie parady postaci pop. Delegacje naszych uczniów gościły w Rumunii, Włoszech, Portugalii i Niemczech. Mieszkali w domach swoich europejskich rówieśników,  poznali ich miasta i szkoły.

Podczas COMENIUSOWYCH MIKOŁAJEK można było poznać bliżej szkoły partnerskie  oraz zobaczyć efekty naszej pracy z ostatniego roku. Uczniowie, którzy brali udział w wyjazdach zagranicznych, zaprezentowali prezentację zdjęć
i opowiadali swoje wrażenia.

Szóstoklasiści oraz gimnazjaliści przygotowali pod czujnym
i fachowym okiem pani Anity Bator i pani Elżbiety Miśkiewicz-Zamojskiej wspaniałe prace plastyczne w klimacie pop-artu, które przez cały dzień cieszyły oko oglądających.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczniów do uczestnictwa w tego typu projektach, gdyż jest to naprawdę ciekawe doświadczenie.


Małgorzata Bukowska

 nauczyciel j. francuskiego

..........................................................................................................

[29.05.2014 r. MB]

Obłok wspomnień z Portugalii

 

W dniach 8-13 maja w miejscowości Samora Correia
w Portugalii odbyło się kolejne (czwarte) spotkanie szkół partnerskich w ramach programu Socrates Comenius. Jego uczestnikami było wiele osób z różnych  państw, a nasze było reprezentowane przez czworo uczniów i troje wychowawców.   

Zaraz po przylocie na krańce Półwyspu Iberyjskiego poczuliśmy odmienność klimatu do jakiego przybyliśmy. Wietrzne
i chłodne poranki oraz noce przeplatały się z gorącymi dniami, co stanowiło pewnego rodzaju urozmaicenie. Uczniowie (zarówno ci, u których mieszkaliśmy, jak i inni) przywitali nas otwarcie, a uśmiech dosłownie nie schodził im
z ust. Pokazali nam swoje zwyczaje, symbole, zaprezentowali krótki program artystyczny, a w kolejnych dniach uczestniczyli
z nami w zajęciach technicznych. Wprawdzie nie mieliśmy okazji brać udziału w tamtejszych lekcjach, jednak dzięki temu mogliśmy więcej czasu przeznaczyć na poznanie reszty ludzi, którzy co krok otaczali nas, chcąc m. in. nauczyć się języka polskiego.

Oprócz placówki szkolnej zwiedziliśmy miasto  Samora Correia, a w dwóch kolejnych dniach Lizbonę i jej okolice. Dzikie, oceaniczne plaże, zabytkowe budowle, parki i niezwykle klimatyczne wąskie uliczki – to tylko niektóre z wielu urzekających miejsc, które udało nam się „liznąć”. Niektórzy z nas mieli okazję skosztować paru tradycyjnych specjałów takich jak: bacalhau, pasteis czy nawet kontrowersyjnych ślimaków, które na pewno wryły się dość mocno w  pamięć. 

Najciekawsze jest to, że podczas tego krótkiego spotkania od każdej osoby (również z innych państw) mogliśmy się czegoś nauczyć i dowiedzieć o sobie. Chwile, które razem spędziliśmy, pokazały jak podczas paru dni można się zżyć i zintegrować, nawet z osobami z własnego kraju. Słońce, oceaniczna bryza, wspaniali ludzie i urokliwe miejsca – czegóż więcej chcieć? Chyba nie tylko ja mogę nazwać ten wyjazd najkrótszymi, lecz wyśnionymi wakacjami, najlepszymi na jakich kiedykolwiek byłam. 

 

Dominika Gutowska

uczennica kl. III a

..........................................................................................................

[24.10.2013 r. WM]

Socrates Comenius - pierwsze spotkanie szkół partnerskich
w Budapeszcie

 

W dniach 10-14 października odbyło się w Budapeszcie pierwsze spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich, z którymi będziemy wspólnie pracować przez dwa lata, realizując projekt „Kultura pop
w Europie”. Spotkaliśmy się
z partnerami z Węgier, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Rumunii i Niemiec. Pod znakiem zapytania stoi uczestnictwo
w projekcie szkoły tureckiej, która nadal czeka na decyzję swojej Narodowej Agencji.

Gospodarze spotkania, nauczyciele i uczniowie z węgierskiego liceum Hunfalvy János bardzo serdecznie nas przyjęli. Szkoła mieści się w starej dzielnicy Budapesztu, u podnóża Wzgórza Zamkowego. Jest szkołą unikalną na Węgrzech ze względu na swój charakter dwujęzyczny w trzech sekcjach: francusko-węgierskiej, angielsko-węgierskiej oraz niemiecko-węgierskiej. W zależności od profilu uczniowie mają zajęcia z ekonomii, prawa, historii, geografii, literatury w języku francuskim, angielskim lub niemieckim. Mieliśmy okazję obejrzeć szkołę, porozmawiać
z uczniami i obejrzeć krótki program artystyczny przez nich przygotowany. Młodzież węgierska przewidziała małą niespodziankę dla każdego z partnerów: Hiszpanie na przykład mogli obejrzeć pokaz flamenco, natomiast my, przy akompaniamencie muzyki Chopina, usłyszeliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu odczytany po polsku przez jednego z uczniów.
więcej >> 

Praca Czas wolny Miasto

 

Małgorzata Bukowska i Wojciech Marciniak
koordynatorzy projektu

..........................................................................................................

[14.12.2013 r. MB]

Rozstrzygnięto konkurs na logo projektu Socrates Comenius
 


W etapie szkolnym konkursu na logo projektu Socrates Comenius zwyciężyła praca uczennicy klasy II b gimnazjum Kasi Moliszewskiej.

Serdecznie gratulujemy Kasi, której logo weźmie również udział w kolejnym, międzynarodowym etapie konkursu. Spośród prac wykonanych w siedmiu partnerskich szkołach zostanie wybrane jedno, będące później oficjalnym znakiem projektu.

Dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu
i gratulujemy ciekawych pomysłów!

 

Małgorzata Bukowska i Wojciech Marciniak
koordynatorzy projektu

...........................................................................................................................

[19.08.2013 r. MB]

„Kultura pop w Europie”

– o projekcie programu Socrates Comenius

W roku szkolnym 2013/2014, w ramach programu Socrates Comenius, przystępujemy do realizacji kolejnego Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół.

Projekt zatytułowany „Kultura pop w Europie” opracowaliśmy wspólnie ze szkołami z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Niemiec, Rumunii, Węgier i Turcji. Nasz wniosek został pozytywnie przyjęty przez Komisję Europejską, która przyznała środki finansowe na jego realizację. Podczas dwuletniej współpracy nasi uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w wymianach międzynarodowych, poznać rówieśników z krajów partnerskich, ich środowiska domowe i szkolne. W tym roku szkolnym zaplanowane są wyjazdy grup naszej młodzieży na spotkania partnerskie w Rumunii, Portugalii i Włoszech, a w przyszłym roku będziemy gościć europejskich partnerów w Polsce. 
więcej >>

 

Małgorzata Bukowska i Wojciech Marciniak

koordynatorzy projektu

 

 
   

 

 

   

 

 Absolwenci    │  Dokumenty  │  Standardy nauczania   │  Egzamin gimnazjalny  │  Archiwum  │  Dla kandydatów  │  Sport